Odwadnianie

Zalane wykopy budowlane. Jak skutecznie usunąć wodę z wykopów?

zalane wykopy budowlane

Zalane wykopy budowlane, to problem z których bardzo często będą mierzyć się nie tylko firmy budowlane, ale także inwestorzy, które zdecydowali się na przykład na realizację budowy domu, metoda gospodarczą. W tym przypadku będziemy mieć do czynienia z zalanymi fundamentami, z których należy usunąć wodę, aby możliwa była kontynuacja prowadzonych robót. Warto więc wiedzieć, jak skutecznie osuszyć zalane wykopy budowlane, aby umożliwić sobie kontynuację prowadzonych robót budowlanych.

Skąd się biorą zalane wykopy budowlane?

W tym przypadku mamy do czynienia z dwoma przypadkami, które stosunkowo łatwo odróżnić. W każdym z nich, będziemy musieli także zastosować zupełnie inne rozwiązania w zakresie pozbywania się wody z wykopów.

  • Opady atmosferyczne – w tym przypadku, wykopy są zalewane opadami atmosferycznymi. Mogą to być nagłe opady, lub opady wielodniowe, które uniemożliwiają prowadzenie robót a jednocześnie wypełniają pomału wykopy wodą. Niezależnie od tego, czy wewnątrz wykopu mamy już fundamenty, czy tez nie, koniecznością będzie przeprowadzenie odwodnienia. W tym przypadku stosowane będą pompy zatapialne, które pozwolą nam usuwać wodę w szybkim czasie, aby umożliwić sobie kontynuowanie prowadzonych robót.
  • Woda gruntowa – w tym przypadku, będziemy mieć do czynienia z wodą, która zacznie zalewać wykopy jeszcze zanim zaczniemy jakiekolwiek roboty związane z fundamentami. Woda gruntowa pojawia się w wyniku zbyt wysokiego jej poziomu w okolicy, bądź też sąsiedztwa terenów bagiennych, zbiorników lub cieków wodnych. W takich sytuacjach, trzeba będzie zastosować systemy igłofiltrowe, które zapewnią nam zablokowanie napływu wody gruntowej, na czas prowadzonych robót budowlanych. Bardzo ważne jest to, aby w takich okolicznościach, fundamenty zostały solidnie zabezpieczone przed napływającą wodą, poprzez wykonanie systemów drenażowych.

W każdym z dwu powyższych przypadków, zalane wykopy budowlane będziemy odwadniać inaczej. Posłużyliśmy się także przykładem wykopów pod fundamenty, ale sytuacja będzie taka sama także w przypadku realizacji innych robót budowlanych. Może to być realizacji wykopów pod nowe nitki wodociągowe lub kanalizacyjne, budowa dróg, autostrad, torowisk. Woda zawsze i wszędzie może się pojawić znienacka i utrudnić prowadzenie robót budowlanych.

Dobór odpowiednich pomp do odwodnień.

W przypadku, kiedy zalane wykopy budowlane pojawiły się w wyniku opadów atmosferycznych musimy wybrać odpowiednią pompę zatapialną. Przyda nam się więc firma, która tego typu dystrybuuje. Pamiętajmy tutaj, iż dobra oferta pomp zatapialnych, będzie bardzo szeroka i zróżnicowana pod względem przeznaczenia poszczególnych urządzeń. W przypadku zaś wody gruntowej i pracy w terenie podmokłym, trzeba będzie inwestować w zestawy igłofiltrowe, co dla przeciętnego Kowalskiego jest raczej działaniem nazbyt kosztownym. Zestawy igłofiltrowe to sprzęt bardzo profesjonalny i wymagający też odpowiedniej wiedzy w zakresie ich prawidłowego zastosowania przy odwadnianiu. W takich sytuacjach, konieczne będzie więc skorzystanie z usług zewnętrznej firmy.

Podsumowanie.

Jednym słowem, zalane wykopy budowlane to bardzo poważny problem, zarówno dla firm budowlanych jak i prywatnych inwestorów. Problem, z którym możemy sobie jednak poradzić. W większości przypadków bardzo szybko można pozbyć się zalegającej wody z wykopów, aby przystąpić do kontynuowania prowadzonych robót. W każdym razie, zalane wykopy budowlane, dzięki odpowiedniemu podejściu nie powinny sprawiać większych trudności, ani też zbyt poważniej zablokować realizacji robót budowlanych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *