Instalacja elektryczna

Wymiana gniazdka w instalacji elektrycznej – 13 kroków

Wymiana gniazdka

Wymiana gniazdka to jedna z najczęściej realizowanych prac naprawczych instalacji elektrycznych w naszych domach i mieszkaniach. Wynika to z faktu tego, iż gniazdka są najbardziej narażone na uszkodzenia, ze względu na ciągłe wkładanie i wyjmowanie wtyczek, różnorodnych urządzeń elektrycznych. Nawet najlepsze gniazdko elektryczne, prędzej czy tez później ulegnie uszkodzeniu, skutkiem którego, wymiana gniazdka stanie się koniecznością. Warto więc wiedzieć w jaki sposób przeprowadzić wymianę samodzielnie, co pozwoli nam znacznie ograniczyć koszty oraz przyspieszyć cały proces. Aczkolwiek nie zawsze warto robić to samodzielnie, o czym postaramy się powiedzieć nieco szerzej, poniżej.

Czy wymiana gniazdka elektrycznego może być realizowana samodzielnie?

Wymiana gniazdka - czy zatrudnić elektryka, czy wymieniać samodzielnie?Jak najbardziej tak. Jeśli tylko posiadamy podstawową wiedzę w zakresie instalacji elektrycznych oraz umiejętności, to możemy to tej czynności podejść samodzielnie. Oczywiście, musimy także dysponować niezbędnymi narzędziami elektrycznymi. W przeciwnym razie, lepszym rozwiązaniem jest wezwanie elektryka, który zagwarantuje nam bezpieczne przeprowadzenie tej czynności. Musimy tutaj bowiem pamiętać, iż z prądem elektrycznym nie ma żartów. Jeśli będziemy zabierać się za tego typu prace bez odpowiedniej wiedzy i umiejętności, możemy doprowadzić do porażenia prądem elektrycznym. To zaś może się skończyć dla nas bardzo nieprzyjemnie. W najgorszym scenariuszu, może doprowadzić nawet do śmierci.

Czy warto więc wymieniać gniazdko samodzielnie?

Tak więc, pamiętajmy przede wszystkim o tym, iż wymiana gniazdka wymaga od nas pewnych umiejętności oraz wiedzy. Jest to zadanie do którego nie powinniśmy podchodzić, jeśli nie do końca zdajemy sobie sprawę z tego co robimy, jakie czyhają na nas zagrożenia, i jak się przed nimi uchronić. Ogólnie jednak rzecz ujmując, jeśli wiemy o zagrożeniach i potrafimy się przed nimi uchronić, to jak najbardziej. Wymiana gniazdka elektrycznego, może być realizowana przez nas samodzielnie. Na pewno będzie to pożyteczne ze względów finansowych.

Jak wymienić gniazdko we własnym zakresie?

Wymiana gniazdkaSamodzielne przeprowadzenie prac związanych z wymianą gniazdek, może nam nastręczyć pewnych trudności. Musimy się do tego odpowiednio przygotować. Będziemy potrzebować podstawowych narzędzi elektrycznych, oraz odpowiedniej wiedzy. Bez tego, absolutnie nie powinniśmy podchodzić do tego typu prac, gdyż niesie to za sobą zbyt duże ryzyko. Tą ostatnią podzielimy się poniżej przedstawiając 13 zasadniczych kroków do wymiany gniazdka elektrycznego w domowej instalacji.

13 kroków do prawidłowej wymiany gniazdka elektrycznego

Aby więc wymiana gniazdka we własnym zakresie poszła sprawnie i bezpiecznie, koniecznie musimy trzymać się poniższych kroków, przedstawionych w formie listy:

 1. Wyłączyć dopływ prądu do gniazdka na bezpieczniku głównym
 2. Sprawdzić próbnikiem elektrycznym, czy dopływ prądu rzeczywiście jest odcięty
 3. Odkręcić śrubę mocującą pokrywę gniazdka
 4. Przy pomocy próbnika ponownie upewnić się, iż do gniazdka nie dochodzi prąd elektryczny
 5. Zdemontować gniazdka poluźniając dwie boczne śruby zaciskowe
 6. Wyjąć ostrożnie gniazdko z wnęki, zwracając uwagę czy nie uszkodzimy przewodów elektrycznych
 7. Odłączyć doprowadzające prąd elektryczny przewody poprzez poluzowanie właściwych śrub
 8. Podłączyć przewody elektryczne do nowego gniazdka, zwracając uwagę na jego opis na odwrocie
 9. Zamontować gniazdko we wnęce i dokręcić zewnętrzne śruby zaciskowe
 10. Załączyć zasilanie elektryczne i próbnikiem sprawdzić czy wszystko jest w porządku – w jednej listwie gniazdka powinien być prąd a w drugiej nie.
 11. Wyłączyć zasilanie
 12. Zakręcić pokrywę gniazdka
 13. Załączyć zasilanie elektryczne

Jak widzimy jest tego dość sporo, ale jest to niezbędne, aby wymiana gniazdka elektrycznego była przeprowadzona w stu procentach bezpiecznie.

Zakup gniazdek elektrycznych

Bardzo ważną kwestią jest także to, gdzie dokonamy zakupu gniazdek elektrycznych. W tym zakresie, zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem są profesjonalne sklepy z osprzętem elektroinstalacyjnym. Możemy oczywiście wybrać się do sklepu stacjonarnego, ale równie dobrze możemy zakupu dokonać w sklepie internetowym. Nie ma to większego znaczenia dla jakości zakupionego osprzętu. Jeśli decydujemy się na markowy osprzęt, to zawsze będzie charakteryzować się wysoką jakością wykonania.

Podsumowanie.

Wymiana gniazdka - nowoczesne gniazdka wtyczkoweMożna więc powiedzieć, iż gniazdka wtyczkowe w naszych domowych instalacjach możemy z powodzeniem wymieniać samodzielnie. Wymaga to jednak przestrzegania zasad bezpieczeństwa oraz podstawowej wiedzy o instalacjach elektrycznych i prądzie elektrycznym. W przeciwnym razie, wymiana gniazdka powinna być zrealizowana przed doświadczonego elektryka, który zagwarantuje bezpieczne przeprowadzenie całego procesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *