Instalacja elektryczna

Wymiana gniazdek elektrycznych w domowej instalacji.

Wymiana gniazdek elektrycznych

Prawidłowa wymiana gniazdek elektrycznych w domowej instalacji wymagać będzie od nas nie tylko podstawowej wiedzy w tym zakresie, ale także posiadania niezbędnych narzędzi i podstawowych umiejętności. W przeciwnym razie, narażamy się na konsekwencje w postaci porażenia prądem, co raczej nie należy do najprzyjemniejszych przeżyć. Dlatego też, aby wymiana gniazdek elektrycznych w domowej instalacji była realizowana bezpiecznie, warto wiedzieć, jak się za to zabrać. w przeciwnym razie, przy braku podstawowej wiedzy, lepiej będzie zatrudnić elektryka.

Czego wymaga wymiana gniazdek elektrycznych w domowej instalacji?

Tak jak już wspomnieliśmy we wstępie, niezbędna będzie podstawowa wiedza, umiejętności oraz narzędzia. W tym przypadku, musimy wiedzieć, w jaki sposób są gniazdka podłączone. Powinniśmy także znać oznaczenia kolorystyczne przewodów elektrycznych. Poniżej je podajemy, aby każdy mógł sobie ułatwić pracę przy wymianie gniazdek.

  • Kolor czarny – przewód fazowy
  • Kolor brązowy – przewód fazowy
  • Kolor niebieski – przewód neutralny
  • Kolor żółtozielony – przewód ochronny PE
  • Kolor czerwony – przewód prądu stałego plus
  • Kolor niebieski lub czarny– przewód prądu stałego minus

Aby więc poprawnie identyfikować przewody, musimy przede wszystkim mieć wiedzę, czy w danym przypadku pracujemy z instalacją prądu stałego czy zmiennego. Wiedza na temat oznaczeń kolorystycznych przewodów elektrycznych przydaje się także przy montażu nowych gniazdek. Prawidłowe podłączenie przewodów ułatwi bowiem naprawy i modernizacje w przyszłości. Kluczowe jest jednak to, iż wiedza ta sprawia, iż wymiana gniazdek elektrycznych w domowej instalacji, będzie przeprowadzona bezpiecznie.

Czy wymiana gniazdek jest trudna?

Ogólnie, można powiedzieć, iż wymiana gniazdek w domowej instalacji nie jest niczym nazbyt skomplikowanym. Trzeba jednak pamiętać, aby przed przystąpieniem do prac odłączyć od gniazdka zasilanie na bezpieczniku w skrzynce rozdzielczej. Zanim jednak przystąpimy do odkręcania przewodów od gniazdka, warto upewnić się przy pomocy próbnika fazowego, czy faktycznie demontowane przez nas gniazdko znajdywało się na właściwym obwodzie. Tutaj nigdy nie możemy być pewni tego, czy przed nami, ktoś inny bez odpowiedniej wiedzy nie przeprowadził prac niezgodnie z zasadami.

Warto także wybrać odpowiednie gniazdka elektryczne Simon, co przełoży się w przyszłości na komfort ich eksploatacji. Wybierając dobrej jakości gniazdka, zapewnimy sobie, iż wymiana gniazdek w domowej instalacji będzie przebiegać sprawnie, a przyszła eksploatacji elektryczności nie będzie stwarzać większego zagrożenia.

Podsumowanie.

Musimy więc przyznać, iż wymiana gniazdek w domowej instalacji nie należy do zadań szczególnie kłopotliwych. Niemniej jednak musimy posiadać podstawową w tym zakresie wiedzę i umiejętności. Niezbędne będą także narzędzia przeznaczone do pracy z prądem elektrycznym. W przeciwnym razie, będziemy ponosić ryzyko porażenia prądem elektrycznym. W niektórych przypadkach też, możliwe jest spowodowanie pożaru poprzez nieprawidłowo przeprowadzoną wymianę gniazdek elektrycznych. Jeśli więc nie jesteśmy pewni tego co robimy, lepiej wezwać fachowca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *