Ogród

Uprawa ziemniaków i związane z nią zagrożenia

uprawa ziemniaków

Rolnictwo w dzisiejszych czasach jest szeroko rozwinięte, dzięki czemu radzi sobie z różnymi komplikacjami wynikającymi z uprawy roślin. Nowoczesne sprzęty rolne, usprawniają produkcję warzyw lub owoców a bezpieczne dla środowiska nawozy wspomagają ich rozwój, dlatego szybciej możemy cieszyć się zbiorami. Szczególnie uciążliwym szkodnikiem przy uprawie ziemniaków jest stonka, kiedyś, gdy nie było na rynku dostępnych preparatów do jej pozbycia się, rolnicy chodzili po polu, zbierając ją ręcznie do pojemników. Co było zajęciem bardzo czasochłonnym.

Uprawa ziemniaków

Ziemniaki początkowo uprawiano w Ameryce Południowej. Roślina ta ze względu na jej bulwy, które są bogate w skrobie, a do tego bardzo smaczne, po odpowiednim przygotowaniu zaczęła gościć na stołach mieszkańców całego świata. Uprawa ziemniaka nie jest skomplikowanym zajęciem, ta roślina może zdrowo rosnąć nie tylko na przeznaczonym dla niej polu, ale również w naszym ogródku. Najczęściej sadzenie bulw dokonuje się w drugiej i trzeciej dekadzie kwietnia, dzięki temu możemy mieć pewność, że niska temperatura ich nie uszkodzi. Ziemniaki preferują gleby żyzne, próchnicze oraz mocno przegrzewające się. Dlatego bulwa najlepiej rośnie w temperaturze powyżej piętnastu stopni Celsjusza. Zaleca się je uprawiać na glebach żyznych w drugim roku po oborniku a na piaszczystych w pierwszym. Niestety sam obornik nie zapewni roślinie odpowiednich minerałów, z tego powodu wspomaga się je nawozami typu Polifoska.

Walka z chorobami i szkodnikami

Rolnicy uprawiający na swoich polach rośliny z rodziny psiankowatych, czyli potocznie zwanych ziemniakami, wiedzą jak istotnym elementem jest dbanie o zdrowie każdej bulwy ziemniaka. Prawidłowy rozwój oraz dbanie o jego wszelkie potrzeby przyniesie nam obfite plony. Roślinę w szczególności należy chronić przed zarazą ziemniaka oraz stonką ziemniaczaną. Choroba ta występuje najczęściej w lata chłodne i wilgotne, charakteryzuje się tym iż na liściach rośliny oraz łodydze pojawiają się nieregularne brązowe plamy stopniowo powiększające się. Brak reakcji ze strony rolnika na początkowe objawy zarazy spowoduje jej przejście na bulwę, która zacznie gnić, przez co uprawy nie będą nadawać się do spożycia.

Owadem, który najczęściej atakuje ziemniaki, jest stonka ziemniaczana. Jeśli zauważymy te owady przesiadujące na rosnącej roślinie, należy natychmiast zastosować środki na stonkę ziemniaczaną. Preparaty na stonkę ziemniaczaną typu Actara, Karate Zeon czy Rapid działają owadobójczo i chronią młode pędy przed zjedzeniem przez larwy owada. Gdy taka larwa sieje spustoszenie wśród upraw, możemy spodziewać się braku plonów. Opryski na stonkę ziemniaczaną powinniśmy stosować cztery razy w danym sezonie. Najpierw opryskujemy, gdy pojawią się chrząszcze zimujące, następnie, gdy pojawią się larwy stadium L2, L3, ponowne zabiegi zaleca się stosować zgodnie z kolejnymi zauważonymi larwami. Przy późnych odmianach ziemniaków stosujemy oprysk również, kiedy odbywa się wylot chrząszczy.

Uprawa ziemniaków jest niezwykle popularnym zajęciem na całym świecie. Ze w ze względu na ich wyjątkowe zastosowanie są wykorzystywane w różnych gałęziach przemysłu. Aby je chronić przed różnymi chorobami oraz owadami typu stonka należy stosować środki na stonkę ziemniaczaną, a także inne opryski wspomagające ich zdrowy rozwój. Dzięki temu będziemy się cieszyć dużymi zbiorami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *