Rośliny ogrodowe

Uprawa różaneczników w ogrodzie.

uprawa różaneczników w ogrodzie

Uprawa różaneczników w ogrodzie, staje ostatnio coraz bardziej popularna. Wynika to głównie z tego, iż różaneczniki są roślinami mało wymagającymi, a jednocześnie niesamowicie pięknymi. Przy niezbyt dużym wysiłku, możemy zapewnić sobie bardzo wyraźne upiększenie naszego ogrodu. Co ważne, różaneczniki są roślinami zimozielonymi, toteż nawet w tym okresie, będziemy mogli w ogrodzie zachować nieco zieleni. Sprawdźmy więc, co zrobić, aby uprawa różaneczników w ogrodzie, przyniosła nam doskonałe efekty.

Czego wymaga od nas uprawa różaneczników w ogrodzie?

Aby uprawa różaneczników w ogrodzie przyniosła nam dobre efekty, musimy pamiętać, iż tak samo jak w przypadku wielu innych roślin, trzeba zagwarantować im odpowiednie warunki. Są to rośliny pochodzące z regionów górskich Azji, toteż nie możemy po prostu nasadzić ich jak popadnie. Aby uprawa różaneczników w ogrodzie była jak najbardziej efektywna, musimy spełnić trzy podstawowe warunki. Dzięki temu będą rosły dobrze i zapewnią nam wspaniałe kwiaty w okresie kwitnienia.

3 zasady uprawy różanecznika w ogrodzie.

uprawa różaneczników w ogrodzie - przygotowanie gleby do uprawy RhododendronówTak jak już powiedzieliśmy, musimy spełnić trzy warunki, aby uprawa różaneczników w ogrodzie, była w pełni udana. Będą to po kolei następujące kwestie:

  • Wybór właściwych odmian – jest to bardzo istotny punkt, bowiem nie wszystkie odmiany różaneczników będą odporne na silne mrozy, charakterystyczne dla naszej strefy klimatycznej. Nie powinniśmy jednak mieć z tego tytułu większych trudności, bowiem u każdego dostawcy, znajdziemy wystarczająco dużo odmian odpornych na mrozy dochodzące nawet do dwudziestu stopni Celsjusza. Pozostałe odmiany także możemy z powodzeniem uprawiać, aczkolwiek jedynie w donicach. Pozwoli nam to bowiem na ich schowanie na czas zimy do pomieszczeń gospodarczych, gdzie bezpiecznie przezimują.
  • Wybór właściwego stanowiska – to druga, równie istotna kwestia. Prawidłowa hodowla Różaneczników wymaga od nas doboru właściwego stanowiska nasadzenia. Różaneczniki lubią stanowiska osłonięte i zacienione. Bardzo dobrym rozwiązaniem są stanowiska w bezpośrednim sąsiedztwie innych roślin. Może to być na przykład miłorząb japoński. Ważne jest, aby rośliny sąsiednie, charakteryzowały się głębokim systemem korzeniowym. Dzięki temu, różaneczniki z płytkim systemem nie będą skazane na przegraną walkę o wodę i składniki odżywcze w niej zawarte.
  • Przygotowanie podłoża – gleba do uprawy Różaneczników to ostatni punkt, o który musimy zadbać. Rośliny te, lubią glebę stosunkowo kwaśną, o odczynie pH w przedziale 5 – 6,5. Możemy oczywiście zakupić właściwe odmiany, niemniej jednak w przypadku większej ilości roślin, bardziej ekonomicznym rozwiązaniem będzie samodzielnie przygotowanie gleby. W tym celu mieszamy ze sobą w równych proporcjach kompost, korę sosnową oraz nie odkwaszony torf. Tak przygotowana gleba sprawi, iż uprawa różaneczników w ogrodzie, będzie prawidłowo przygotowana.

Podsumowanie.

Należy więc powiedzieć, iż uprawa różaneczników w ogrodzie nie jest nazbyt wymagająca. Jeśli będziemy przestrzegać powyższych zasad przy przygotowaniu do uprawy, to jej efekty będą więcej niż zadowalające. Co ważne, poza tymi kwestiami, w zasadzie nie musimy martwić się o jakiekolwiek prace pielęgnacyjne. Różaneczniki w tym zakresie mają naprawdę niewielkie wymagania. Wystarczy pamiętać o regularnym nawadnianiu w okresie letnich upałów, a uprawa na pewno będzie szła bardzo dobrze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *