Pompa ciepła do ogrzewania domów jednorodzinnych.

Pompa ciepła, jest jednym z lepszych, bardziej nowoczesnych a przede wszystkim, ekologicznych rozwiązań w zakresie ogrzewania naszych domów jednorodzinnych. Pozwala nam ona zminimalizować praktycznie do zera emisję dwutlenku węgla, czyli gazu, który odpowiada za efekt cieplarniany. Co prawda, pompa ciepła do swojej pracy wykorzystuje energię elektryczną, co w pewnym sensie przekłada się na emisję CO2, niemniej jednak obecnie, coraz większa ilość energii elektrycznej, pozyskiwana jest z odnawialnych źródeł energii. Możemy więc powiedzieć, iż w perspektywie najbliższych lat, będzie to rozwiązaniem najbardziej ekologicznym, jakie tylko możemy wdrożyć w zakresie ogrzewania naszych domów.
Czy pompa ciepła sprawdzi się w każdym domu jednorodzinnym?
Niestety, musimy stwierdzić, iż pompa ciepła nie jest rozwiązaniem uniwersalnym. Przede wszystkim ze względu na fakt, iż nie zapewni ona nam zbyt wysokich temperatur czynnika grzewczego. Maksymalny poziom jego temperatury będzie w tym przypadku wynosić około 40 stopni Celsjusza, co w przypadku starych budynków z grzejnikami ściennymi, jest po prostu zbyt niskim wynikiem. Aby pompa ciepła skutecznie ogrzewała nasz dom jednorodzinny, musimy przede wszystkim zadbać o dwie kwestie:
- Termomodernizacja – a więc czynności, mające na celu minimalizację zapotrzebowania na energię cieplną. Chodzi tutaj o wymianę stolarki okiennej na lepszą, o niższym poziomie strat ciepła. Chodzi też o zastosowanie izolacji budynku, która sprawi, iż mniej ciepła będziemy wytracać przez ściany.
- Zastosowanie odpowiedniego systemu ogrzewania – w związku z niską temperaturą czynnika grzewczego, musimy tutaj zastosować ogrzewanie niskotemperaturowe. W tym przypadku, po prostu musimy zastosować grzejniki, które pozwolą na skuteczne rozprowadzanie ciepła nawet przy niskim poziomie temperatury czynnika grzewczego.
Jednym słowem, pompa ciepła będzie wymagać od nas inwestycji nie tylko w samą pompę, ale także w termomodernizację budynku, oraz odpowiedni system grzewczy, pracujący skutecznie przy niskich temperaturach czynnika grzewczego.
Grzejniki kanałowe do współpracy z pompami ciepła.
Bardzo dobrym rozwiązaniem do współpracy z pompą ciepła są także grzejniki kanałowe. Są one montowane bezpośrednio w płaszczyźnie podłogi, a więc oszczędzają nam miejsce na ścianach. Wyposażone w energooszczędny wentylator, zapewniają wymuszony obieg powietrza w pomieszczeniu, a tym samym sprawniej i wydajniej dystrybuują ciepło w pomieszczeniu. Można nawet powiedzieć, iż pompa ciepła w połączeniu z grzejnikami kanałowymi, będzie na chwilę obecną jednym ze zdecydowanie lepszych rozwiązań w zakresie ogrzewania naszych domów w ekologiczny sposób.
Podsumowanie.
Należy więc powiedzieć, iż pompa ciepła to rozwiązanie korzystne a przede wszystkim bardzo ekologiczne. Musimy jednakże pamiętać, iż zastosowanie tego systemu grzewczego wiąże się ze sporymi wydatkami. Musimy bowiem uwzględnić także zastosowanie odpowiednich grzejników, oraz wykonanie termoizolacji budynku. Dzięki temu, zminimalizujemy straty ciepła, a pompa ciepła będzie w stanie sobie poradzić z zaopatrzeniem budynku w odpowiednią ilość energii cieplnej.