Okna i Drzwi

Jakie okna wybrać do swojego domu?

jakie okna wybrać

Na pytanie, jakie okna wybrać do swojego domu jednorodzinnego, trudno jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Wynika to przede wszystkim z tego, iż na rynku znajdziemy różnorodne rozwiązania w tym zakresie. Dodatkowo, każdy z nas ma inne preferencje estetyczne, jak również inne możliwości finansowe. Trzeba będzie więc przyjrzeć się nieco bliżej tej kwestii, aby odpowiedzieć sobie na pytanie jakie okna wybrać. Zapraszamy do krótkiego, aczkolwiek, mamy nadzieję, wystarczająco treściwego wpisu, który pomoże każdemu z was podjąć słuszną decyzję w zakresie doboru okien do swojego domu.

 

No więc, jakie okna wybrać, aby było dobrze?

Przede wszystkim, musimy zacząć od ustalenia kwestii tego, czy interesują nas okna PCV czy też może bardziej celujemy w drewnianą stolarkę okienną. Obecnie, między tymi dwoma rozwiązania nie ma zbyt wielkich różnic technicznych, ale pewne różnice są i warto sobie o nich powiedzieć.

  • Okna plastikowe – nowoczesne technologie oraz materiały, zapewniają nam, iż okna PCV, przez długi czas pozostaną dokładnie w takim samym stanie. Długotrwała ekspozycja na promienie słoneczne, nie będzie prowadzić do blaknięcia kolorów. Musimy jednak pamiętać, iż w końcu ten dzień nadejdzie i okna zaczną tracić swój koloryt. Zaletą jest jednak to, iż przy oknach z PCV nie musimy robić nic, poza okresową regulacją, oraz ewentualną wymianą uszczelek.
  • Okna drewniane – w tym przypadku, musimy mieć na uwadze fakt, iż przynajmniej raz na 2-3 lata trzeba będzie okna zaimpregnować przed działaniem czynników zewnętrznych. Okna drewniane pozostawione same sobie, z czasem wyblakną, słońce i deszcz dołożą swoją cegiełkę do procesu ich niszczenia, a ostatecznie, mogą się nawet pojawić korniki. Zaletą zaś jest niewątpliwie fakt, iż okna drewniane, sprawdzą się praktycznie w każdym budynku. Drewno jest naturalnie pięknym i estetycznym materiałem, toteż wpasuje się w każde wykończenie budynku.

No więc, wiemy już, czym się różnią poszczególne rozwiązania, ale i tak w dalszym ciągu nie wiemy, jakie okna wybrać, aby było dobrze. Trzeba będzie więc spojrzeć na parametry techniczne.

Parametry techniczne stolarki okiennej.

Powinny być dla nas kwestią zdecydowanie najważniejszą. Chodzi tutaj głównie o parametry izolacji termicznej oraz akustycznej, a więc współczynniki Uw oraz Rw

  • Uw – współczynnik określający straty energetyczne przez powierzchnię okna. Rekomendowana wartość to obecnie 1,1 W/m2*K, choć lepiej jest szukać okien o niższym współczynniku.
  • Rw – współczynnik określający zdolność okien do tłumienia dźwięków pochodzenia zewnętrznego. Zalecana wartość w przypadku hałaśliwego otoczenia to co najmniej 40 dB i wyższe.

Poza tym musimy także zwrócić uwagę na kwestie związane z komfortową eksploatacją okien, oraz dwoma aspektami technicznymi, czyli szczelnością okien, oraz odporność na przenikanie deszczu. Są to jednak parametry nieco rzadziej brane pod uwagę.

Gdzie kupić dobre okna?

Oczywiście zakup okien to temat rzeka. Przede wszystkim najpierw musimy ustalić, jakie okna wybrać do naszego domu, a potem znaleźć dostawcę, który nam takowe zapewni. Nie wszystkie sklepy będą w stanie spełnić nasze oczekiwania, toteż może to zająć trochę czasu, zanim znajdziemy optymalnego dostawcę. W przypadku okolic Bielska Białej, warto zwrócić uwagę na sklep Drew Dom z oknami PCV oraz drewnianymi, gdzie z całą pewnością znajdziemy jedne z lepszych okien dostępnych obecnie na rynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *