Wyposażenie wnętrz

Jaki kształt brodzika prysznicowego wybrać do małej łazienki?

brodzika prysznicowego
Domestic bathroom, seen from shower cubicle

Funkcjonalne urządzenie małej łazienki to prawdziwe wyzwanie podczas planowania remontu lub wykończenia mieszkania. Jednym z pierwszych elementów, jaki należy uwzględnić na etapie projektu, jest wybór brodzika prysznicowego. Jaki sprawdzi się w niedużym pomieszczeniu?

Kabina prysznicowa z brodzikiem to centralny element łazienki. Jej umiejscowienie oraz wybór odpowiedniego rozwiązania ma kluczowe znaczenie dla funkcjonalności i aranżacji całego pomieszczenia oraz komfortu użytkowania. Dlatego już na samym początku planowania remontu czy wykończenia łazienki, warto podjąć decyzję, jaki brodzik prysznicowy będzie odpowiedni dla naszego pomieszczenia.

Mała łazienka, duże możliwości

Biorąc pod uwagę aspekt funkcjonalności i wygody korzystania z prysznica, oraz brodzika prysznicowego nawet w małym pomieszczeniu, warto wygospodarować więcej miejsca na brodzik. To podstawowy element wyposażenia, z którego korzystamy codziennie, dlatego należy nadać mu odpowiedni priorytet i właśnie od niego rozpocząć aranżację wnętrza.

Na szczęście, na rynku brodzików możemy znaleźć coraz więcej wariantów i możliwości. Producenci oferują brodziki prysznicowe o różnych kształtach, m.in.: kwadratowe, prostokątne, półokrągłe, czy pięciokątne. Co więcej, mogą one występować w wersji asymetrycznej, z jednym bokiem dłuższym, ułatwiając aranżację wnętrza w zależności od indywidualnych potrzeb.

Wydawać by się mogło, że najbardziej intuicyjnym rozwiązaniem do małej łazienki będzie brodzik półokrągły. Rzeczywiście, pozwala on zająć nieco mniej przestrzeni niż np. jego kwadratowy odpowiednik o tych samych długościach podstawy. Dzięki temu dobrze sprawdzi się w ograniczonych przestrzeniach. Jednak w praktyce możliwości wyboru są znacznie szersze.

Niestandardowe rozwiązania

W niedużej łazience możemy z powodzeniem zamontować także brodzik kwadratowy. Nie jest bowiem konieczne wybieranie modeli o najdłuższych bokach, czyli 100-120 cm. Producenci oferują szeroki wybór brodzików o długości 80, a nawet 70 cm, które doskonale sprawdzą się w niewielkich pomieszczeniach.

Jeżeli nasza łazienka ma nieco mniej regularne kształty i jest np. dość długa, ale wąska, możemy zdecydować się na mniej standardowy, brodzik prostokątny. W zależności od dostępnej przestrzeni, krótszy bok może mieć 70 czy 80 cm, zaś dłuższe od 80 do nawet 160-180 cm. Dzięki temu w małej, podłużnej łazience możemy zmieścić nawet brodzik o wymiarach np. 70×140 cm. W porównaniu do półokrągłego brodzika prysznicowego o boku 80 czy nawet 90 cm, takie rozwiązanie może okazać się wbrew pozorom znacznie praktyczniejsze.

(Nie)trudny wybór brodzika prysznicowego

Wydawać by się mogło, że mała łazienka w dużym stopniu ogranicza możliwości wyboru praktycznego brodzika prysznicowego. Jak się jednak okazuje, dostępne na rynku produkty w różnych kształtach i mnogość oferowanych rozwiązań, sprawiają, że nawet w niedużym pomieszczeniu możemy wygospodarować miejsce na w pełni funkcjonalny i wygodny w użytkowaniu brodzik prysznicowy. Pamiętajmy o tym już na etapie planowania remontu czy wykończenia łazienki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *