Jak nawozić azotem zboża ozime?

Prawidłowy rozwój zbóż ozimych i rozpoczęcie ich wegetacji w odpowiednim momencie roku wymaga zadbania o nawożenie ziemi przy pomocy odpowiednio dobranych składników plonotwórczych. Jednym z najważniejszych elementów ich uprawy okazuje się dostarczenie właściwie dobranych dawek azotu, który stanowi jeden z najważniejszych elementów efektywnej uprawy zbóż ozimych. Jak nawozić azotem zboża ozime i na jaki nawóz warto się zdecydować? Podpowiadamy!
Znaczenie azotu dla uprawy roślin
Azot to składnik mineralny odgrywający szczególną rolę podczas kształtowania plonu zbóż ozimych — pierwiastek ten pobierany i przetwarzany przez uprawiane rośliny wpływa na zwiększenie ich masy zielonej oraz plonu nasion, a także jakość otrzymanego plonu. Chcąc w pełni wykorzystać możliwości, jakie niesie za sobą nawożenie ziemi azotem, warto pamiętać o tym, aby dostarczyć go w towarzystwie innych istotnych mikro- i makroskładników. Efektywne działania azotu wspomagają m.in. takie pierwiastki jak magnez i siarka.
Jak nawozić azotem zboża ozime?
Azot to najbardziej istotny składnik plonotwórczy, o którego dostarczenie należy szczególnie zadbać podczas żywienia zbóż ozimych. Wiosenne nawożenie azotem pól uprawnych ze zbożami ozimymi należy rozbić na kilka etapów, które pozwolą uzyskać wysoki plon zbóż o dobrej jakości ziarnach. Wśród nich można wyróżnić:
I etap nawożenia
Pierwszą dawkę azotu warto zaaplikować tuż przed wznowieniem procesu wegetacji. Na tym etapie najlepiej sprawdzi się nawóz saletrzano-amonowy, a jego dawka powinna w zależności od kondycji roślin wynosić od 30 do 70n kg N/ha. Pozwoli to na pokrycie potrzeb pokarmowych, a także pobudzenie roślin do krzewienia. Azot dodany na tym etapie prowadzenia uprawy umożliwi także stworzenie zapasu azotu w glebie, z którego rośliny będą mogły korzystać w późniejszym okresie uprawy.
II etap nawożenia
Drugą dawkę azotu warto zaaplikować na początku strzelania w źdźbło, co będzie miało decydujący wpływ na ilość ziaren w kłosie oraz stworzy doskonałe warunku do dużego przyrostu biomasy ziarna. Drugą dawkę tego składnika mineralnego można dostarczyć roślinom w niemal każdej formie nawozu, a jego dawkę należy dostosować do stanu łanu i panującej wilgotności.
III etap nawożenia
Ostatni etap nawożenia roślin ozimych azotem powinien mieć miejsca od początku do końca kłoszenia. Zastosowanie tego składnika na tym etapie pozwoli na zabezpieczenie uprawy przed zachodzeniem zjawiska rozcieńczania azotu, co wpłynie na polepszenie parametrów jakościowych ziarna. Nawożąc zboża ozime na tym etapie, warto zdecydować się na dawkę azotu w ilości od 30 do 40 kg N/ha.
Saletra amonowa do nawożenia zbóż ozimych – jaką wybrać?
Nawożenie pól ze zbożami ozimymi nawozami azotowymi to proces, który ma szczególne znaczenie dla prowadzenia efektywnej i jakościowej uprawy tego rodzaju roślin. Chcąc zadbać o dostarczenie uprawom wszystkich niezbędnych składników mineralnych, warto postawić na rozwiązanie, jakim jest saletra amonowa dostępna w ofercie nitrogenpolska.pl, która stanowi wieloskładnikowy produkt dostosowany do wymagań uprawianych roślin. Saletrzak dostępny w ofercie sklepu internetowego Nitrogen Polska wyróżnia się doskonałymi parametrami w zakresie rozpuszczalności, a także bogatym składem zapewniającym dostarczenie wszystkich niezbędnych mikroelementów.