Narzędzia

Dobór pędzli do prac malarskich.

Dobór pędzli do prac malarskich

Prawidłowy dobór pędzli do prac malarskich to bardzo istotna kwestia, której nie należy lekceważyć. Niewłaściwie dobrane pędzle, nie sprawdzą się w pracy, utrudnią realizację robót malarskich i ostatecznie nie zapewnią właściwego, dobrego efektu ich realizacji. Musimy więc umiejętnie dobierać pędzle, w zależności od zakresu realizowanych prac. Dzięki temu, przede wszystkim osiągniemy zakładane efekty pracy, ale także, praca będzie wygodniejsza i bardziej wydajna. Dlatego też, dobór pędzli do prac malarskich jest tak istotny. Dlatego, należy poświęcić temu zagadnieniu odpowiednio dużą ilość czasu.

Dlaczego dobór pędzli do prac malarskich jest tak ważną kwestią?

Przede wszystkim dlatego, iż pędzle występują w wielu wariantach konstrukcyjnych, o zróżnicowanym przeznaczeniu. Każdy z nich, jest dopasowany do konkretnego zakresu robót, w którym sprawdza się najlepiej. Wykorzystanie do danej pracy innego pędzla, co prawda w dalszym ciągu będzie możliwe, niemniej jednak, efekty realizacji prac w takim przypadku, będą dalekie od doskonałych. Przede wszystkim więc, musimy skupić się na tym, aby umiejętnie przeprowadzić, właściwy dobór pędzli do prac malarskich. Poza tym, warto pamiętać, iż każdy producent pędzli budowlanych będzie stosować nieco odmienne technologie produkcji pędzli, skutkiem czego, będą się one inaczej sprawdzać podczas realizacji robót malarskich.

Rodzaje pędzli malarskich oraz ich zastosowanie.

Aby dobór pędzli do prac malarskich przeprowadzić jak najlepiej, koniecznie należy poznać podstawowe podziały pędzli. Dzięki temu, będziemy mogli dość precyzyjnie określić, który pędzel sprawdzi się w konkretnym zastosowaniu.

Pędzle malarskie, możemy podzielić według kilku kategorii i warto także o tym pamiętać.

Podział pędzli względem oznaczenia kolorystycznego:

  • Trzonek niebieski – pędzel malarski przeznaczony do stosowania z farbami wodnymi
  • Trzonek czarny – przeznaczony do stosowania z farbami rozpuszczalnikowymi
  • Trzonek brązowy – oznacza pędzle sprawdzające się w zastosowaniu z farbami oraz innymi produktami do drewna.

Podział pędzli względem zastosowanego włosia:

  • Pędzle malarskie z włosiem naturalnym,
  • Pędzle malarskie z włosiem sztucznym,
  • Pędzle malarskie gąbkowe

Podział pędzli malarskich ze względu na ich rodzaj i przeznaczenie.

Dobór pędzli do prac malarskich - podział pędzli malarskichOstatecznie, najważniejszy jest podział pędzli malarskich ze względu na ich typ i przeznaczenie. Tutaj mamy stosunkowo sporo rodzajów pędzli, skutkiem czego dobór pędzli do prac malarskich będzie właśnie tak trudny. Poniżej przedstawiamy listę pędzli malarskich, stosowanych powszechnie w branży wraz z ich przeznaczeniem.

  • Pędzel ławkowiec – to w zasadzie już nawet szczotka malarska, ale kategoryzacyjnie, w dalszym ciągu pędzel. Jest to pędzel szeroki, najczęściej z naturalnym włosiem, służący do malowania dużych powierzchni.
  • Pędzel tapeciak – nieco mniejszy niż ławkowiec, jednak w dalszym ciągu dość szeroki. Jego wymiary często mieszczą się w przedziale 70-150 szerokości, oraz 30-50 grubości.
  • Pędzle angielskie – to największa grupa pędzli przeznaczonych do farb wysokogatunkowych oraz różnorodnych cieczy (impregnaty). Ich szerokość wacha się w przedziale 20-102mm
  • Pędzle akrylowe – najczęściej wyposażone w włosie syntetyczne – akrylowe. Dzięki zastosowaniu tego typu włosia, pędzel nie skleja się, a to ułatwia malowanie porowatych powierzchni.
  • Pędzel krzywak – to pędzel z zakrzywioną końcówką przeznaczony do malowania w trudno dostępnych miejscach, na przykład za powierzchnią grzejnika.
  • Pędzle okrągłe – dość uniwersalny pędzle, o szerokich możliwościach zastosowania. Można w jego przypadku włosie uformować w szpic, co umożliwia precyzyjne odcinania kolorystyczne. Sprawdza się także w malowaniu narożników i innych trudnych do malowania miejsc.
  • Pędzle owalne – czyli pędzle łączące w sobie zalety pędzli okrągłych, oraz płaskich.

Podsumowanie.

Możemy więc powiedzieć, iż dobór pędzli do prac malarskich jest znacznie utrudniony, głównie ze względu na fakt występowania ich w tak wielkiej różnorodności. Sprawia to, iż mało doświadczeni wykonawcy tego typu usług, mogą mieć problemy z prawidłowym dobranie pędzli do konkretnego zakresu robót. Owszem, w dalszym ciągu poradzą sobie oni z realizacją tego typu prac, jednak ich efektywność, ze względu na zastosowanie niewłaściwych narzędzi, będzie spadać. Warto więc umiejętnie przeprowadzać dobór pędzli do prac malarskich, co zaowocuje lepszą jakością realizowanych prac, oraz zaoszczędzi czas i energię wykonawcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *