Czym są ubijaki pneumatyczne?

Ubijaki pneumatyczne nazywane również młotami pneumatycznymi są urządzeniami, których do działania napędza powietrze. Urządzenie ma zastosowanie przede wszystkim tam, gdzie konieczne jest wiercenie, kłucie lub uderzanie. Urządzenia mają szerokie zastosowanie, między innymi dzięki temu, że są łatwe w obsłudze i niezawodne. Ubijaki są wszechstronnymi narzędziami, które można wykorzystać w wielu branżach przy pracach wymagających efektywności i dużej precyzji.
Gdzie stosowany jest ubijak pneumatyczny?
Ubijaki pneumatyczne są narzędziami bardzo uniwersalnymi, o szerokim zastosowaniu w wielu branżach:
- w budownictwie wykorzystywane są przy wykonywaniu prac związanych z wyburzeniami czy rozbiórkami;
- w przemyśle metalowym ubijaki pneumatyczne niezawodnie sprawdzą się przy kuciu firm metalowych czy wygładzaniu spawów;
- w mechanice samochodowej ubijaki dobrze radzą sobie między innymi z rozkręcaniem starych, zardzewiałych śrub, można również je pośrednio wykorzystywać przy pracach związanych z naprawą blach czy karoserii.
Pneumatyczne ubijaki coraz częściej stosowane są przez firmy działające w branży produkcyjnej i przemysłowej. Takie narzędzie niezawodnie sprawdzi się wszędzie tam, gdzie konieczne jest wykonanie prac związanych z uderzeniem, kuciem lub wierceniem. Ubijaki przydane będą również w pracach ogólnobudowlanych.
Jak korzystać z ubijaka pneumatycznego?
Stosowanie ubijaka pneumatycznego nie jest specjalnie skomplikowane. W tym przypadku bardzo ważne jest to, by urządzenie było odpowiednio przygotowane do działania – w tym celu na końcówce powietrznej należy umieścić przewód zasilający i w odpowiedni sposób go zabezpieczyć (najlepiej opaską uciskową). W czasie przygotowania urządzenia do pracy konieczne jest również sprawdzenie tego, czy narzędzie robocze nie jest uszkodzone. Wszelkie niewielkie defekty ze względów bezpieczeństwa przekreślają możliwość użytkowania ubijaka. Ubijaki pneumatyczne uruchamiane i wyłączane są przy pomocy dźwigni.
Gdy tylko dźwignia zostanie uruchomiona, sprężone powietrze przepływa przez rozrząd do cylindra. Przy ruchu zwrotnym tłoka (który obywa się samoczynnie) sprężone powietrze jest na przemian doprowadzone pod i nad tłok. Powietrze, które już zostało zużyte, wydostaje się przez otwory wylotowe – tak skierowane nie będzie stanowiło żadnego zagrożenia dla obsługi i otoczenia. Dla prawidłowego działania ubijaka pneumatycznego konieczne jest zadbanie o czystość otworów wlotowych i wylotowych. Dopływ powietrza po zakończonej pracy z urządzeniem powinien zostać szczelnie zamknięty.